Arbequina

Arbequina

    Arbequina hem yoğunluklu 5x5 hem de yüksek yoğunluklu (4x1,5 bitki/da) yetiştiricilik için uygun YAĞLIK ÇEŞİTTİR. 
    İşçilik maliyetinin çok yüksek olduğu ve işçi miktarının az olduğu günümüz koşullarında Arbequina makinalı hasada uygun bir çeşit olmasıyla oldukça ön plana çıkmıştır.
    Zeytin yetiştiriciliğinde yıllık üretim maliyetinin %80’i hasat işçiliğidir ancak arbequina ile bahçe tesis edildiğinde bu maliyet %20’ye inmektedir. Makine ile 10 da arbequina bahçesi 1,5 saatte hasat edilmektedir. Ayrıca makinalı hasad sayesinde meyveler yere dökülüp ezilmediği için ve hasad edildiği gün içerisinde sıkıma gittiği için oldukça kaliteli extra virgin yağ elde ediliyor.
        Zeytin hasat zamanı çok önemlidir, erken hasat yapıldığında yağ oranınız çok düşük olacaktır, geç hasat yaptığınızda meyvelerin çoğu yere dökülecek ve fermantasyon başladığı için yağ kaliteniz düşecektir, makineli hasat sayesinde meyvenizi optimum koşullarda topladığınız için verim ve kaliteniz yüksek olacaktır. 
        Arbequina tozlayıcıya ihtiyacı yoktur kendine verimlidir. Zeytininin önemli hastalıklarından biri olan Verticillum’a en dayanıklı çeşitlerden biri olmasıda önemli özelliklerinden biridir
Çok verimli bir çeşittir. Bu çeşitle bodur yetiştiricilik yapılırken en önemli konu yeterli miktarda suya sahip olmak ve ağacın formunu kontrol altında tutma yani budamadır. Ağacın yüksekliği makinanın rahat çalışabilmesi için max. 2.5 metre olmalıdır.
        Bodur yetiştiricilik yapan insanlar mutlu çünkü yaptıkları yatırımın geriye dönüşü çok hızlı olur.
        Bodur zeytin (yüksek yoğunluklu)  yetiştiriciliğinde 2. yaştan itibaren verim başlar ve 4. yılda ekonomik verime ulaşır. İspanya’da optimum koşullarda alınan ortalama verim 1-1,15 ton’dur.

 

 

Arbequina İletişim Formu

arbequina, arbequina bodur zeytin, arbequina fidan, arbequina i 18 fiyatı, arbequina olive, arbequina verim, arbequina zeytin, arbequina zeytin fidanı, arbequina zeytin fidanı antalya, arbequina zeytin fidanı fiyatı, arbequina zeytin fidanı izmir, arbequina zeytin fidanı satışı, arbequina zeytin özellikleri, arbequina zeytin verimi, arbequina zeytin yağ oranı, arbequina zeytin yetiştiriciliği, arbequina zeytinyağı, arbequına zeytini